duminică, 20 martie 2011

Purice Ştefan-Daniel

 
Purice Ştefan-Daniel-LIDER
Data naşterii: 25 decembrie 1990
Zodie: Capricorn
Anul II Facultatea de Mecanică

Sunt o persoană energică şi sunt receptiv la nou , dornic sa încerc mereu lucruri noi.
Îmi plac plimbările în natură, discuţiile cu prietenii, activităţile în echipă, muzica ,sportul şi altele. Dar dacă e să vorbim despre vreme , îmi place atunci cand afară sunt între 20-30 grade Celsius.
Nu-mi place minciuna, dar nici nesimţirea. Întotdeauna mă gândesc la zicala : “Ce ţie nu-ţi place altuia nu-i face”.
Despre IMPACT : Este un program care încearcă să valorifice abilităţile tinerilor şi valorile morale şi ţinteşte asupra tinerilor pentru că ei pot ajuta comunitatea prin diverse proiecte în folosul comunităţii. „Fii schimbarea pe care o vrei în lume”.
Ce înseamnă IMPACT pentru mine : IMPACT-ul pentru mine este locul unde pot socializa , comunica cu mai multe persoane, mă pot relaxa, mă pot juca, mă pot distra şi mă pot implica în mai multe activităţi, proiecte, de pe urma cărora descopăr lucruri noi despre mine şi îi fac pe alţii să zâmbească prin faptul că le arăt că îmi pasă de ce se află în jurul meu.

sâmbătă, 19 martie 2011

Antici Adina Ionela

Antici Adina Ionela-LIDER
Data nasterii: 4 ianuarie 1975
Zodia: Capricorn
Profesor al Liceului “Miron Costin” Iasi

Sunt o persoana care cauta siguranta, autoritate, respect si pozitie sociala. Sunt perseverenta, ambitioasa, calculata, dar deseori ambitia este surclasata de familie.Paradoxal,ambitia poate fi satisfacuta si din rolul de sotie si mama. Cateodata ma ascund in spatele modestiei si timiditatii.Desi par o persoana foarte calma si echilibrata, schimbarile de dispozitie ma pot afecta destul de des.Nu-mi place cand cineva ma  judeca gresit sau ma trateaza incorect.


Nu sunt genul care sa viseze cu ochii deschisi, visez doar la ceea ce se poate converti in realitate.Imi place sa citesc (chiar daca timpul nu prea imi mai permite), sa ma plimb, sa fac sport, si nu in ultimul rand, sa confectionez bijuterii handmade.

 Pentru mine, Impact a fost la inceput curiozitate, apoi un mod placut de a ma relaxa si de a face altceva decat munca de zi cu zi, pentru ca apoi sa reprezinte ceea ce este de fapt, modalitatea de a-i ajuta pe altii.

Zaharia Diana Stefana




Zaharia Diana Stefana [Stefy]
Data nasterii: 07.03.1994
Zodia : pesti
Clasa: a X-a E

 "Pot spune despre mine ca sunt o persoana mai nebunatica, careia ii place sa rada, MULT, si sa se distreze. Sunt o persoana sufletista, pentru ca pun suflet in tot ceea ce fac, o buna ascultatoare, zic eu, si cand pot incerc sa-i indrum, sa le dau un sfat, celor pe care ii ascult.
Imi place sa fiu inconjurata de prieteni mereu, dar doar de  prietenii adevarati. Sincer ? ma lipsesc cu desavarsire de cei care par, dar nu sunt.[nu dau exemple :d]

La IMPACT am inceput sa vin in clasa a IX-a, si cum se spune.. am venit, am vazut, mi-a placut, si am ramas. Imi place in special faptul ca pe langa ca, cunoastem persoane noi, facem actiuni prin care ii putem ajuta pe cei din jur, care poate nu sunt la fel de norocosi ca noi. 

   Un zambet conteaza mai mult ca orice...

Prin actiunile pe care le intreprindem nu doar ii ajutam material, ci si spiritual. Prin simplul fapt ca ii vedem zambind, ne simtim mai bine, mai impacati cu noi insine
IMPACT a devenit o parte din viata mea, desi nu ajung mereu la intalniri. Imi face placere sa stau alaturi de persoanele minunate care vin la intalnirile IMPACT, persoane de la care pot invata ceva nou si BUN, mereu.

Multumesc IMPACT, pentru sansa pe care o am alaturi de voi !

vineri, 18 martie 2011

Lavinia – Gabriela Bostan

    Lavinia – Gabriela Bostan
    Sunt nascuta pe 18 noiembrie 1994
    Zodia:Scorpion 



"Dupa cum si horoscopul spune sunt o fire foarte energica in sensul preocuparilor mele, chiar daca uneori par foarte linistita si pasiva; loialitatea si onestitatea, in opinia mea sunt foarte importante. Curioasa de cele mai multe ori, dar si foarte inchisa in mine, in sensul ca nu spun de cele mai multe ori ceea ce simt, ce gandesc: “emotii puternice dar ascunse fata de ceilalti”!
Daca ar fi sa spun ceea ce imi place si ceea ce nu, as putea face o lista foarte lunga. Dar lucrurile care imi plac cel mai mult si cred ca ma reprezinta sunt:
 Dansul, este ceva ce mi-as fi dorit sa profesez, sa merg inca de mica la cursuri de dans, iar acum sa particip la diferite concursuri; dar deocamdata ma multumesc si cu faptul de a dansa la o petrecere, cu prietenii.
 Inca de cand eram mica intodeauna spuneam: cand am sa cresc mare vreau sa calatoresc, si inca o mai spun. M-am decis: dupa ce o sa implinesc 18 ani si o sa pot calatori singura, dupa ce termin liceul, inscrierea la facultate, ceea ce ramane din vara o sa muncesc sa strang bani, iar inainte de a incepe facultatea o sa fac o lunga calatorie in afara tarii. Primul loc care vreau sa-l vizitez: Statele Unite ale Americii!
Dupa cum spuneam mai devreme: loialitatea si onestitatea cred ca sunt cele mai importante calitati ale unui om. Nu imi plac oamenii aroganti, mincinosi care pur si simpu, in opinia mea, nu au pic de respect fata cei din jur. Iar pentru ca nu imi plac astfel de persoane, eu nu vreau sa fiu una dintre ele. Imi plac oamenii loiali si onesti, in care poti sa ai incredere; desi, doar din scurta mea experienta nu sunt atat de usor de gasit. Sper ca cei din jurul meu au regasit asta in mine.
Un alt lucru ce imi place: sa traiesc viata din plin, si cei care fac la fel! Avem o singura viata, si nu ar trebui irosita; dar, totusi tot ceea ce facem sa fie in limita bunului simt. Daca cineva m-ar intreba dupa ce anume ma ghideaza in viata, as putea spune : Traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima! 

 
Impact este un program al Fundatiei Noi Orizonturi, care ne invita si ne da sansa de a ne distra, invata, ajuta spre binele comunitatii cat si al nostru in acelasi timp .
Daca se intreaba cineva cu ce ma ajuta acest program, as spune ca ma ajuta sa cresc in sensul sa invat, sa descopar lucruri noi, lumi diferite fata de cea in care traiesc, dezvoltarea unor aptitudini si invatarea altora noi, lucrul in echipa. Dar un lucru care l-am remarcat, o schimbare in mine este faptul ca nu mai sunt atat de timida: am invatat sa ma exprim, sa sa imi impun opinia si sa spun ceea ce gandesc.
Voluntariatul imbina creativitatea, distractia cu invatatul si ajutorul. Aici ne sunt date oportunitati sa schimbam in bine viata altora, dar in acelasi timp si a noastra. 



Oricine este bine venit in grupul nostru! Va asteptam!

Bogdan-Radu Alexandru

 

  
            Bogdan-Radu Alexandru, alias B.R.A.. 
            Nascut la data  de 11 mai 1994
            Zodie: Taur.


     " Sunt o persoană altruistă şi un prieten pe care poţi conta oricând.  Nu prea sunt tipu` cu iniţiativa, dar sunt cu siguranţă un  membru de echipă dedicat. Am anumite concepţii legate de viaţă şi de aceea aş putea părea ciudat.Intr-o activitate,mă adaptez din mers.
        Sunt un tip sincer. O persoană receptivă la nou şi care apreciază orice critică constructivă. Incerc să fiu mereu loial grupurilor din care fac parte.
          Mă mândresc cu faptul că sunt un tip punctual şi foarte vorbaret.
Nu întorc şi celalalt obraz niciodată şi dacă sunt iritat intorc „serviciul”.  Tuturor ne place să fim fericiţi, dar înafara de fericire ,am momente cand sunt şi melancolic. Îmi place să visez cu ochii deschişi, dar am grijă să nu visez prea mult şi să nu uit ca viaţa nu-i chiar uşoară.
            Imi place să merg cu cortul şi să fac drumeţii. Imi place să ascult muzică de orice fel, numai antrenantă să fie. Ador să mă implic în tot felul de activităţi. Îmi place să-mi petrec timpul cu prietenii.

 

Despre IMPACT...
Am venit prima dată la o şedinţă Impact prin ianuarie 2010... recunosc, nu am venit la Impact cu gandul, neapărat de a „schimba lumea”, am venit pentru că mai veneau DYDY şi ŞTEFY.
             Am perceput mai mult ca pe o simplă activitate extraşcolară. Cu timpul mi-am dat seama că nu este o simplă activitate, ci că încerc sa ajut comunitatea, doar fac voluntariat :D.
In primul rand, venim la IMPACT ca să ne dezvoltăm din punct de vedere moral...sau cel puţin aşa văd eu. Am invăţat că in societate e important să-ţi respacţi semenii şi să-i ajuţi pe aceia care au nevoie (cu adevărat)....până la urmă doar faptele imi rămân în urmă...aşa ca am sa am grijă să rămână cât mai multe în urma mea."

miercuri, 16 martie 2011

Sandu Alina Georgiana


  
Sandu Alina Georgiana
        Născută  pe data de 12 martie 1994
        Zodia:Peşti. 
        Clasa: X E



  
Am 17 anisori si sunt in zodia Pesti.Ma consider o persoana calma,sociabila,prietenoasa, copilaroasa,visatoare destul de mult ,incapatanata,comunicativa, jucausa,cu spirit de initiativa,sensibila,dornica sa ajut, dar in acelasi timp accept si ajutorul celor de langa mine,si nu sunt punctuala e ca un defect al meu .


 
Imi place sa calatoresc,sa citesc,sa pictez,sa merg la shopping, la teatru/operete,sa fac sport,sa dansez,sa ascult muzica,sa-mi petrec timpul liber cu prietenii,sa particip la actiuni intra/extra scolare.
Nu-mi plac oamenii egoisti,plini de sine,minciuna,dezordinea.




Impact inseamna pentru mine un mod placut de a-mi petrece cateva ore ,vorbind si actionand pe diverse teme ce bucura alti copii/oameni.Piesele,jocurile,actiunile umanitare sunt cateva din lucrurile in care m-am implicat si vreau sa ma implic in continuare.

Raţă Alexandru


 





   Raţă Alexandru
   Data naşterii: 31.01.1994
   Zodie:Vărsător
   Clasa:  X C



Ce îmi place:metal,heavy metal,rock,fotografia.
Ce nu îmi place:manelele,minciuna,lipsa bunului simţ.
Sunt membru in Impact de un an şi nu am regretat niciodată timpul acordat acestui grup.
Impact e pentru mine un loc în care pot face ceva bun pentru alţii şi de aceea continui să vin.

Diana-Ştefania Timofte


            Dianatefania Timofte [alias Dydy]
            Născută la data de 22 martie 1994
            Zodia:Berbec

Clasa :X E

Sunt o fire comunicativă, prietenoasă,care iubeşte distracţia dar şi statul degeaba,activă şi foarte vorbareaţă şi care uraşte tradarea.Îmi place ceea ce fac şi sunt şi cel mai mult îmi place sa fiu VOLUNTARĂ!
Impactul este un loc unde înveţi sa fii mai bun,te dezvolţi ca persoană într-un mod plăcut,un loc unde îţi poţi face mereu prieteni şi locul unde trebuie să vii dacă îţi doreşti să-i ajuţi pe cei din jur.
Pentru mine impact este atât un loc cât şi un grup important,unde am ce învata,unde toţi sunt egali,unde deşi pierdem sau învingem avem ceva de învaţat şi cel mai important locul prin care pot ajuta atât pe cei din jur cât şi pe mine.

Oşlobanu Robert-Alexandru


            



            Oşlobanu Robert-Alexandru
            Sunt născut pe 25 Iulie 1994
             Zodia:Leu
             Clasa: X C

Am o fire dinamică şi energică.Îmi place să comunic,să dialoghez,să cunosc cât mai multe persoane şi să-mi fac cât mai mulţi prieteni.Impact-ul este locul în care pot face toate aceste lucruri plus multe altele.Toate activităţile ce au loc în cadrul Impact-ului sunt extrem de palpitante şi atrăgătoare ,dar sunt şi activităţi prin care poţi ajuta oamenii nevoiaşi care reprezintă în mare parte şi scopul Impact-ului în lume.Aici am învăţat că oricine are nevoie de ajutor şi chiar şi de puţină atenţie din partea celor ce vor să ofere.Aşteptăm să ni se alăture cât mai mulţi.

Dohotaru Ştefan-Lucian






 
               Dohotaru Ştefan-Lucian
               Născut pe 6 aprilie 1994
               Zodie:Berbec
               Clasa:X B (Liceul de Informatica,)







 
O scurtă descriere  a mea ? Păi din start pot spune că nu sunt tipul băiatului foarte liniştit, ca un ghiocel in mijlocul primăverii, nu,asta sigur nu sunt.  Mai degrabă sunt o persoană energică ,plină de idei, de cele mai multe ori bune, in funcţie de cum le percep cei din jur. Îmi plac ieşirile chiar cât mai des posibile şi dacă se poate chiar extreme,cum ar fi mountain-bike ,e super să ieşi cu prietenii/ amicii la o tură prin pădure cu bicicleta.


 Pentru mine IMPACT  reprezintă o oportunitate de a-ţi cunoaşte unele limite , să înfrunţi noi provocări şi să cunoşti personae noi. E locul in care poţi face ceva bun şi pentru tine dar şi pentru alţii .

marți, 15 martie 2011

Simona-Nicoleta Mihai


            Simona-Nicoleta Mihai
            Data nasterii: 12 noiembrie 1994
            Zodie: Scorpion
            Clasa:X C

Îmi plac dansul, muzica, carţile si filmele bune, natura, animalele, comunicarea, activităţile in echipă şi oamenii de gaşcă, cei cărora le pasă de ceilalţi din jur şi sunt interesaţi de diferite activitaţi noi.
Nu îmi plac oamenii cu fiţe (piţipoance ;)) ) sau cei care se dau deştepţi şi nu sunt. Urasc minciuna şi vorba pe la spate.
   


Pentru mine Impactul este un grup în mijlocul căruia mă simt bine,unde mă distrez şi îmi petrec timpul cu drag.În cadrul impact membrii leagă prietenii şi realizează activităţi din care învată multe.Ceea ce învaţă aici mă va ajuta în viitor şi mă voi descurca mai uşor în viaţă.

Cosmina-Nicoleta Chirilă




 Cosmina-Nicoleta Chirilă 
  Născută pe 1 februarie 1994
   Zodia:Vărsător
  Clasa:X C


                                                    






Sunt o fire spontană,ambiţioasă,sinceră,sociabilă,îmi plac foarte mult animalele şi îmi place să-i ajut pe cei din jur cu ceea ce pot.Îmi place sa dansez şi să mă distrez împreună cu prietenii mei iar cu cât suntem mai mulţi cu atât mai bine .Nu-mi place să fac ceva doar pentru că trebuie să fac,instabilitatea,rutina si mai ales persoanele nesincere.
 Impact a fost pentru mine o modalitate de a cunoaşte noi persoane,atat colegi de şcoală cât şi profesorinafara orelor de curs.Impact ne oferă şansa de a ne dezvolta si de a invaţa noi lucruri si chiar de a lega noi prietenii.